"И направи Господ Бог да израстат от земята всякакви дървеса, хубави наглед и добри за ядене, и дървото на живота посред рая, и дървото за познаване добро и зло."
Света Библия, Битие: 2:9.
Дърветата са едни от най-обичаните божии творения, а също и с най-голямо значение за хората, затова подготвихме тази посветена на тях страница в Българската флора онлайн.
Страницата съдържа някои факти за диворастящите дървета в България, както и списък с видовете дървета установени в страната.
Преди да продължим, трябва да изясним какво разбираме под думата дърво.
За това кое растение е дърво (arbor на латински) и кое храст има различни определения и мнения. Ние се спираме на следното определение, което се отнася за българските видове дървета: Дърво е растение с многогодишно, вдървеняло главно стъбло - ствол, съхраняващо се през целия живот на растението, върху който се развива корона от клони1.
Разбира се, има редица преходи между дървета и храсти, също и видове, които са познати както като дървета, така и като храсти (посетете и нашата страница Храстите в България).
Към момента защитени от Закона за биологичното разнообразие2 са 15 вида дървета: Дървовидна хвойна (Juniperus excelsa); Калабрийски бор (Pinus brutia); Тис (Taxus baccata); Визианов клен (Acer heldreichii ssp. visianii); Обикновен джел (Ilex aquifolium); Гола кумарка (Arbutus andrachne); Жлезиста кумарка (Arbutus unedo); Пърнар (Quercus coccifera); Местенски дъб (Quercus mestensis); Тракийски дъб (Quercus thracica); Троянски дъб (Quercus trojana); Конски кестен (Aesculus hippocastanum); Триразделнолистен ериолобус (Eriolobus trilobata); Българска круша (Pyrus bulgarica); Петтичинкова върба (Salix pentandra)3.
Защитата на горепосочените видове се отнася само за естествените им находищата, но не и за дърветата използвани като декоративна растителност в паркове, по улици и други.
Най-високото дърво установено досега в България е Смърч (Picea abies) в резервата "Парангалица", Рила, с височина 46 метра4.
Най-старото дърво, на което възрастта е обективно измерена, е Летния дъб (Quercus robur) в село Гранит, известен като Гранитски дъб, който е над 1600 години5.
Трудно е да се оцени значението на дърветата. То, освен огромно значение за земното съществуване на човека, има и сакрално значение, за което искам да разкажа накратко.
Храната на първите хора - Адам и Ева в райската градина се състояла изключително от плодовете на растящите там дърветата, които били "хубави наглед и добри за ядене" (Битие, гл. 2).
Между останалите дървета имало две специални - "дървото на живота" и "дървото за познаване добро и зло". Чрез плодовете на първото - дървото на живота, първите хора получавали безсмъртие. Второто дърво - за познаване на добро и зло - било единственото, от което първите хора не трябвало да ядат, като така имали възможност да покажат любовта и послушанието си към Създателя. За съжаление те не се справили с пазенето на тази единствена забрана и вследствие на това в света влезли смъртта и греха.
Пак чрез дърво станало спасението на човеците. Господ Иисус Христос извършил нашето спасение, като благоволил на бъде разпънат на дървен Кръст - новото Дърво на живота.
Това не е лесен въпрос. Броят на видовете, според различните автори, е различен, тъй като това, което за някои автори е един вид с различни разновидности, според други автори са няколко отделни вида. Това важи особено за видовете от род Дъб. При съставяне на списъка с видовете дървета в България ние сме се спрели по-скоро на първия подход.
В списъка по-долу са дадени видовете, които обикновено са дървета, а също и тези, които освен като храсти, често се срещат и като дървета. Имайки това предвид, според нас в България естетвено разспространени са около 88 вида дървета - посочени в списъка долу. В него видовете са подредени съответно иглолистни и широколистни, а после по семейства, които са дадени по азбучен ред. На тези видове дървета, които имат страници в сайта, името е активна хипервръзка (в син цвят) и щракване върху него или снимката ще ви отведе до страницата на вида, където има подробна информация и снимки.
Освен диворастящите видове дървета в страницата са и ще бъдат включени и някои по-интересни видове, култивирани или пренесени от човека. За да се отличават от диворастящите, имената на неместните дървета са дадени върху оранжев фон.
Калабрийски бор (Pinus brutia)
Черна мура (Pinus heldreichii)
Бодлив (Сребрист) смърч (Picea pungens)
Атласки кедър (Cedrus atlantica)
Дугласка (Pseudotsuga menziesii)
Обикновен кипарис (Cupressus sempervirens)
Дървовидна хвойна (Juniperus excelsa)
Обикновена хвойна (Juniperus communis)
Червена хвойна (Juniperus oxycedrus)
Източна туя (Platycladus orientalis)
Метасеквоя (Metasequoia glyptostroboides)
Красива каталпа (Catalpa speciosa)
Див рожков (Cercis siliquastrum)
Воден габър (Ostrya carpinifolia)
Дървовидна леска (Corylus colurna)
Келяв габър (Carpinus orientalis)
Обикновен габър (Carpinus betulus)
Планински бряст (Ulmus glabra)
Оголена копривка (Celtis glabrata)
Южна копривка (Celtis australis)
Източен бук (Fagus orientalis)
Обикновен бук (Fagus sylvatica)
Зимен дъб (Горун) (Quercus petraea)
Космат дъб (Quercus pubescens)
Летен (Обикновен) дъб (Quercus robur)
Странджански дъб, Лъжник (Quercus hartwissiana)
Червен бъз (Sambucus racemosa)
Бяла върба (Salix alba)
Петтичинкова върба (Salix pentandra)
Хиркански явор (Acer hyrcanum)
Клокочка (Staphylea pinnata)
Конски кестен (Aesculus hippocastanum)
Дребнолистна липа (Tilia cordata)
Едролистна липа (Tilia platyphyllos)
Сребролистна липа (Tilia tomentosa)
Червена липа (Tilia rubra)
Планински ясен (Fraxinus excelsior)
Полски ясен (Fraxinus oxycarpa)
Миризлива върба (Elaeagnus angustifolia)
Гола кумарка (Arbutus andrachne) Жлезиста кумарка (Arbutus unedo) автор на снимката с плодовете: BotBln/Wikimedia, редактирана и използвана под лиценз CC BY-SA 3.0 Бадемовидна круша (Pyrus amygdaliformis) Българска круша (Pyrus bulgarica) Маслинолистна круша (Pyrus elaeagrifolia) Черен глог (Crataegus pentagyna) Лавровишня (Laurocerasus officinalis) Триразделнолистен ериолобус (Eriolobus trilobatus) Китайски мехурник (Koelreuteria paniculata) Дъбилен шмак (Rhus coriaria)
Европейски чашкодрян (Euonymus europaeus)
Широколистен чашкодрян (Euonymus latifolius)
Ако имате въпроси или коментари, моля пишете съобщение на Фейсбук страницата на сайта, която можете да намерите по-долу. 1 Биологичейский энциклопедический словарь. 2 Закон за биологичното разнообразие. 3 Някои от изброените защитени видове не присъстват в списъка с видовете, тъй като сме преценили, че те не представляват самостоятелни видове или поради други причини. 4 Кузманов, Б & Д. Пеев. 1993. 1001 въпроса и отговора за растителния свят, университетско издателство "Св. Климент Охридски", издателство "Петър Берон". 5 Кузманов, Б & Д. Пеев. 1993. Пос. източник. © К. Методиев/Българската флора онлайн.
Семейство Орехови (Juglandaceae)
Семейство Пиренови (Ericacae)
Семейство Розоцветни (Rosaceae)
Семейство Сапиндови (Sapindaceae)
Семейство Смрадликови (Anacardiaceae)
Семейство Чашкодрянови (Celastraceae)
Семейство Черничеви (Moraceae)
Семейство Чинарови (Platanaceae)
Бележки и източници на информация
Еволюционната теория е лъжа!
Абортът е убийство!
© 2015 - 2023 BGflora.net