Конски кестен (Обикновен конски кестен, Див кестен).
Aesculus hippocastanum L. - чете се "ескулус хипокастанум".
Конският кестен е ЗАЩИТЕН от Закона за биологичното разнообразие. Тази защита се отнася само за естествените находище на вида, но не и за растенията използвани като декоративна растителност.
Конският кестен е листопадно дърво високо до 25 m. Короната e голяма, добре облистена. Листата са сложни, дланевидно перести, със 7-9 дяла, до 25 cm дълги и 20 cm широки, разположени на дълги дръжки. Отделните листчета са заострени и назъбени. Цветовете с бели венчелистчета с жълти или червени петна; събрани са в изправени конусовидни съцветия. Плодовете сферични, 3-6 cm в диаметър, с множество шипчета, разпукващи се на три дяла. Семената 2,5 cm - 3 cm широки, сферични или бъбрековидни, гладки, лъскави, тъмнокафяви. Цъфти април-юни[1]. Видът не е близък с ядливия кестен Castanea sativa от семейство Букови (Fagaceae), макар и плодовете им външно да си приличат.
В естествената си област на разпространение образува самостоятелни гори [2].
Конският кестен е естествено разпространен в долината на река Дервишка, Преславски Балкан (Източна Стара планина)[3]. Като декоративно дърво се засажда навсякъде в страната.
Естественото разпространение на вида е ограничено само на Балканския полуостров - България, Гърция, Албания и в страните от бивша Югославия (балкански ендемит). Като декоративно дърво се отглежда в цяла Европа и другаде по света.
Конският кестен е декоративно и лечебно растение.
Кората се събира в ранна пролет (март), преди да е започнало сокодвижението. Семената се събират след разпукване на зелената им обвивка (септември-октомври)[4].
Кората се суши на открито, сенчесто място или в сушилня при температура 50°C. Семената се сушат на открито, на сянка, или в сушилня при температура не по-висока от 60°C[5].
Кората съдържа около 3% ескулин и ескулетин (кумаринови гликозиди), фраксин (гликозид), есцин (тритерпенов сапонин), смолисти вещества, дъбилни вещества и др. Семената съдържат флавоноиди - спиреозид и посоченито по-горе, сапонина есцин (8-10%) и др.[6]
Ескулинът повишава устойчивостта на капилярите и на червените кръвни клетки. На това се дължат благоприятното влияние върху венозната стена, тонизиращото и болкоуспокояващото действие на дрогата при разширени вени, хемороиди и тромбофлебит. В народната медицина се прилага и при други заболявания. Семената се прилагат под формата на запарка. Приготвя се също и отвара от листа и наситнена кора[7].Лечението да се провежда само по лекарско предписание и под лекарски контрол.
[1] Палмарев, Е. 1979. Флора на Н.Р. България, том VІІ Китанов, Б. 1966.
[2] Палмарев, 1979. Пос. изт.
[3] Палмарев, 1979. Пос. изт.
[4] Памуков, Д. & Х. Ахтарджиев. 1989. Природна аптека, Земиздат, София.
[5] Памуков, Д. & Х. Ахтарджиев. 1989. Пос. изт.
[6] Памуков, Д. & Х. Ахтарджиев. 1989. Пос. изт.
[7] Памуков, Д. & Х. Ахтарджиев. 1989. Пос. изт.