Дугласка, Дуглазка, Дугласка ела. Българското име е изведено от старото латинско име на вида Pinus douglasii.
Pseudotsuga menziesii (Mirbel) Franco - чете се "псевдотсу́га мензие́сии"1.
Видът НЕ е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Дугласката е дърво, достигащо до 100 м височина и 120-180 (240-450) см диаметър на стъблото, със стройна конусовидна корона и с почти хоризонтално разположени клони. Кората сивокафява. Пъпките източено яйцевидни, островърхи, лъскави, тъмнокафяви. Иглите (листата) 15-35 мм, прави, отгоре жлебовидни, зелени, лъскави, отдолу изпъкнали, с две белезникави линии, прикрепени с дръжчици към ситни кафяви или червеникави брадавички. Мъжките шишарки (цветове) цилиндрични, оранжевожълти, разположени гребеновидно в два реда. Женските шишарки зелени или пурпурни. Зрелите шишарки длъгнесто овални, 70-120 мм дълги, средно с по 40 люспи. Плодните люспи закръглени, целокрайни; покривните изправени, триделни, по-дълги от плодните. Семената сплескани, триъгълни, червеникавокафяви, в долната си част бели. Дървесината с белезникава беловина и жълтеникаво или светлокафяво ядро, бързо потъмняващо на въздуха. Цъфти през май-юни2.
Дугласката е светлолюбива и не понася продължително засенчване. Привързана е към висока атмосферна влажност и мек климат. Чувствителна е към ниски температури и в млада възраст страда от тях. Най-добре расте на свежи, дълбоки и плодородни почви. Не понася високо съдържание на карбонати в почвата3.
У нас се култивира в парковете и в горски култури. Произхожда от тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка, където вирее до 1800 m надм. височина4.
Дугласката е един от най-добрите видове в света за производство на дървесина и от нея се добива повече дървесина от всеки друг вид в Северна Америка, което прави горите на западен Орегон, Вашингтон и Британска Колумбия най-продуктивните на континента. През 2011 г. Дугласката представлява 34,2% от износа на дървен материал в САЩ. Дъгласовата ела се използва за изграждане на дървени рамки и дървени ферми, дограма, фурнир и подови настилки поради своята здравина, твърдост и издръжливост. Единствените дървени кораби, които все още се използват от ВМС на САЩ, са миночистачи клас Avenger и те са изработени от Дугласка5.
Дугласка достигаща височина 142 m и диаметър на ствола 10 m е била отсечена през 90-те години на 19 век в щата Вашингтон. Дървото е наречено Nooksack Giant (Нуксаксия великан) и от него са добити 226.5 m3 дървесина6. Това прави Дугласката едно от най-високите дървета в света.
Високопланинските растения в България
Растенията подредени по окраската на цвета
1 Александър Ташев & Илияна Илиева. 2017. Латинско-български ботанически речник, издателство "Матком", София.
2 Стоянов, Н. 1963. Флора на Народна Република България, том I, София.
3 Юруков, Ст. 2003. Дендрология. Издателска къща при ЛТУ. София.
4 Стоянов, Н. 1963. Пос. източник.
7 Китанов, Б. 1987. Пос. източник.