Ела, Елха, Обикновена ела, Бяла ела.
Abies alba Miller - чете се "абиес алба".
Видът НЕ е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Горите от ела представляват природно местообитание "91BA Мизийски гори от обикновена ела", подлежащо на опазване в мрежата "НАТУРА 2000" и включено в Приложение № 1 на Закона за биологичното разнообразие.
Елата е вечнозелено, иглолистно дърво. Достига височина 40-50 метра. Листата са до 4 cm дълги, разположени са хоризонтално, плоски, закрепени за стъблото с дисковидно разширение, върху долната си страна с две бели ивици. Мъжките "цветове" са разположени в мъжки шишарки, които са дълги 1-3 cm, на цвят могат да бъдат червени, сини или виолетови. Женските шишарки са цилиндрични, изправени нагоре, дълги 10-15 cm, широки 3-5 cm, при узряване се разпадат на отделни люспи. Тук можете да видите снимка на семеначе на ела. Цъфти април-май.
Гори от 500 до 1800 метра надморска височина[1].
Видът е установен в следните фитогеографски райони: Стара Планина, Витошки район, Западни гранични планини, Беласица, Славянка, Пирин, Рила, Средна гора и Родопи[2].
Европа.
Дървесината на елата се цени в дърводобива. Младите елови дръвчета (елхи) се украсяват в домовете на християните на празника Рождество Христово.
Как да разпознаем (различим) ела, смърч, бор?
Растенията подредени по окраската на цвета
Природни местообитания от мрежата НАТУРА 2000 в България
[1] Делипавлов & кол., 2003. Определител на растенията в България. Аграрен университет. Пловдив.
[2] Делипавлов & кол., 2003. Пос. източник.