Тревисти многогодишни или едногодишни растения и полухрасти, рядко храсти. За представителите на семейството е характерно четиристенното стъбло с прости срещуположно разположени листа. Цветовете са събрани в прешлени върху възлите на стъблото. Цветовете са двуполови, 5-делни. Чашката е от 5 сраснали листчета, завършва с пет зъбчета или е двуустна. Венчето е права или извита, едно- или дву-устна тръбица. Тичинките обикновено са 4, при някои родове са 2. Плодът е ценобий и се разпада на 4 едносеменни орехчета.
Два вида от семейството са широко разпространени в населени места, така че лесно могат да бъдат намерени, а чрез тяхното изучаване, могат да се видят и характрените особености в устройството на представителите на това семейство. През пролетта това е Червената мъртва коприва (Lamium purpureum), а през лятото - Кандилничето (Ballota nigra).
В България естествено разпространени са около 150 вида от около 35 рода. 17 вида от семейството са защитени от Закона за биологичното разнообразие.
Жълта мъртва коприва - Lamiastrum
Пчелинок (Пчелник) - Marrubium