БЪЛГАРСКАТА ФЛОРА ОНЛАЙН

Род Мащерка

Thymus

Описание и отличителни особености на род Мащерка

Дребни полухрастчета или многогодишни тревисти растения, вдървенели най-малко в основата, формиращи сбити или рехави туфи. Стъблата са разклонени от основата, пълзящи, приповдигащи се или изправени, четириръбести. Листата са срещуположни, приседнали или с дръжки, прости, целокрайни, с плосък, извит или силно задебелен ръб, голи или влакнести, с точковидни жлези, винаги без прилистници. Цветовете са разположени по стъблото в прешлени по 2 до много, събрани в главести или прекъснато класовидни, връхни съцветия. Чашката е ясно двуустна; тръбицата е звънчевидна, с 10-13 жилки; горната устна е разперена или извита с три зъбеца; долната устна е с два шиловидни, ресничести, извити зъбци. Венчето е пурпурно, червеновиолетово до розово или белезникаво, неясно двуустно; горната устна е врязана, а долната дълбоко триделна. Тичинките са 4, стърчащи извън венчето. Плодът се разпада на 4 едносеменни орехчета с яйцевидна или елипсоидна форма1.

В България са установени около 20 вида.

Видовете от рода са трудно различими един от друг, а същевременно са със сходни лечебни свойства и всички се събират като билка. Поради което лечебните свойства ще бъдат дадени тук - в описанието на рода. Този подход се използва и в някои от книгите за лечебните растения. След описанието на лечебните свойства следва списъкът с видовете, публикувани в сайта.


Употребяема част за лечебни цели (билка)

Събира се сmpък от мащерка - Herba Thymi serpylli2.


Лечебно действие и приложение

Билката притежава откашлечно, антибактериално, спазмолитично и газогонно действие. Бактерицидното действие се дължи на главните съставки на етеричното масло.

Използва се във вид на запарка или препарати при суха кашлица, остър и хроничен бронхит, коклюш, белодробни възпаления, при стомашно чревни заболявания с колики и образуване на газове, за промивки на устната кухина и за гаргара.

Тимолът, който се съдържа в билката, има изразено противоглистно (антихелминтно) действие, но за тази цел се прилага предимно във ветеринарната практика.

Външно се използва за бани или промивки стимулира оздравителния процес при гнойни рани, циреи, акне и други възпалителни процеси на кожата3.


Време, през което се бере билката

По време на цъфтеж4.


Начин на бране на билката

Брането се извършва в сухо, слънчево време след вдигане на росата.

С остър нож или ножица се отрязват целите облистени едногодишни стъбла, над грубите вдървенели части.

Набраната билка се поставя рехаво на китки с цветовете в една посока, без да се тъпче и мачка в кошници, кошове, касети и други съдове, непозволяващи запарване.

Не се допуска изскубване заедно с корените.

При брането да се оставят най-малко 1/3 от растенията с добре развити цветоносни стъбла, за да се осигури семенното размножаване на вида и възстановяване на находището5.


Начин на сушене и съхранение на билката

Събраната билка се почиства от примеси от други растения, миналогодишни необлистени и вдървенели стъбла, променени, прецъфтели и нападнати от болести и вредители стръкове.

Суши се на сянка в проветриви помещения или под навеси.

Стръковете се разстилат на рехав пласт от 5 до 7 ст върху рамки, стелажи или постелки.

Не се допуска използване на постелки от изкуствена материя (найлон, полиетилен и други), които възпрепятстват бързото отделяне на влагата. Това води до влошаване на качеството, а при влажно време често и до похабяване на билката.

След завяхване на горния слой на пласта се извършва първото обръщане. Когато стръковете са на рамки, обръщането се извършва чрез прехвърляне от рамка в рамка. В зависимост от състоянието на времето и билката се извършват още 1-2 обръщания, като пластът постепенно се сгъстява и уголемява.

Към края на сушенето манипулациите се извършват много внимателно, за да не се натрошава и оронва билката.

Стръковете са изсушени, когато при огъване се чупят и при стриване се ронят.

Сухата билка се почиства още веднъж от примеси и променени при сушенето стръкове.

Събира се на куп внимателно на сухо място, за да не се оронва (обикновено сутрин рано или при влажно време), престоява така от 4 до 6 дни за уеднаквяване на влагата, след което е готова за опаковане.

При сушене на сушилня температурата не трябва да бъде по-висока от 35° С, като се осигури добра вентилация6.


Химичен състав на билката

Съдържа етерично масло 0,5-1% с главни съставки карвакрол, тимол, р-цимол; до 0,5% танини; флавоноидни съединения, които варират в зависимост от вида мащерка, от който е събрана дрогата, тритерпеновите киселини урзолова и олеанолова, горчиви вещества и други7.


Списък на видовете от род Мащерка, включени в сайта

Янкиева мащерка - Thymus jankae


Източници на информация

1 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Билкосъбиране. Билер. София.

2 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Пос. източник.

3 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Пос. източник.

4 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Пос. източник.

5 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Пос. източник.

6 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Пос. източник.

7 Асенов, Ив., Ч. Гусев, Г. Китанов, Ст. Николов, Т. Петков. 1998. Пос. източник.



English

Еволюционната теория е лъжа!


Абортът е убийство!


© 2024 BGflora.net