Златовръх, Розов златовръх.
Rhodiola rosea L. - чете се "родиола розеа".
Видът е ЗАЩИТЕН от Закона за биологичното разнообразие - включен е в Приложение № 3 на закона[1]. Съгласно закона, за защитените растения е забранено "брането, събирането, отрязването, изкореняването или друг начин на унищожаване на екземпляри в техните естествени области на разпространение", както и "притежаването, пренасянето, превозването, изнасянето зад граница, търговията и предлагането за продажба или размяна на взети от природата екземпляри". Тези забрани се отнасят за "всички жизнени стадии от развитието на растенията".
Включен е в Червена книга на Република България том 1 (растения) с категория "критично застрашен"[2]. В същия източник, като заплахи за вида, е записано:
"Събира се като лечебно растение за лични нужди, за търговия в страната, за международна търговия, лавини, ниска плътност на популациите."
Златовърхът е многогодишно тревисто двудомно растение с дебело, месесто коренище, което има аромат на рози. Цветоносните стъбла многобройни, високи 25–30 cm. Листата закръгленоовални, приседнали, голи, червеникаво-синкави. Съцветията щитовидни, многоцветни. Цветовете 4–5-делни, с дълги дръжки, еднополови, обикновено бледорозови, светложълти или тъмножълти. Мехунките дълги 6–8 mm, многосеменни, зеленикави и червеникави. Семената дълги до 2 mm. Цъфти юни–август, плодоноси август–септември. Размножава се вегетативно и със семена[3].
Среща се по каменисти и скалисти места в по-високите части на планините, над горната граница на гората. На много места обитава сипеи и райони в близост до късно топящи се снежни преспи, което осигурява достатъчна почвена влажност. Находищата в Стара планина и Пирин са представени от малочислени популации. Най-многочислени, заемащи значително проективно покритие, са популациите в Рила планина[4].
Стара планина (Западна и Средна), Рила, Пирин; между 2000–2600 m надморска височина[5].
Европа, Сибир, Югозападна Азия (Мала Азия), Централна Азия, Японо-Китайска област, Северна Америка[6].
Растението се смята за лечебно. Коренището се използва за възстановяване от големи физически и психически натоварвания, но няма доказателствата, че Златовърха има такова действие[7].
Растението е много красиво поради гъстите си туфи, върху стъблата на които са разположени гъсти съцветия от жълти цветове. Цветовете имат аромат на кайсия[8].
Високопланинските растения в България
Растенията подредени по окраската на цвета
[1] Закон за биологичното разнообразие.
[2] Теньо Мешинев. 2015. В: Пеев, Д. и др. (ред.) 2015.Червена книга на Република България. Том 1. Растения и гъби. БАН & МОСВ.
[3] Теньо Мешинев. 2015. Пос. източник.
[4] Теньо Мешинев. 2015. Пос. източник.
[5] Теньо Мешинев. 2015. Пос. източник.
[6] Теньо Мешинев. 2015. Пос. източник.
[7] Rhodiola: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning - WebMd.
[8] К. Методиев.