Зарниче.
Astrantia major L. - чете се "астра́нция ма́йор"[1].
Видът НЕ е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Зарничето е многогодишно тревисто растение, с височина от 0.3 до 0.7 m. Листата са дълбоко дланевидно наделени на 3 до 5 дяла, по-рядко и до 7 дяла; достигат диаметър от 8 до 20 cm. Стъбловите листа са малко на брой. Сенниците са с диаметър от 2 до 4 cm. Връхният сенник е с по-големи размер и с по-дълга дръжка от страничните. Прицветниците (листчетата обхващащи сенниците) са от 14 до 18 на брой, 1,5-2 cm дълги, по-дълги или равни на цветовете, на върха най-често с 3 едри зъбчета или цели; зеленикави, розови или червеникави, с 3-5 надлъжни жилки. Цветовете са многобройни. Цъфти юни-август[2].
По горски поляни и ливади, край горски пътеки, в окрайнини на гори, по тревисти и каменисти места в планинския пояс[3].
Разпространение на Зарничето по флористични райони (оцветените в сиво)[4]:
Между 800 и 2000 метра надморска височина[5].
Естественото разпространение включва Централна Европа на юг до Северна Испания, Централна Италия и северната част на Балканския полуостров[6]. Пренесено от човека и на други места.
Лечебно и декоративно растение. В коренището му са установени тритерпенови сапонини, в листата - кверцетин и кемпферол; всички части съдържат от 0.5 до 1% фенолни киселини (хлорогенова и розмаринова), захари (главно суркоза) и мастни киселини. В официалната медицина в миналото за билка е използвано коренището (Radix Astrantiae) като слабително средство. В нашата народна медицина отвара от цялото растение, и особено от коренището, се употребява против хемороиди и като слабително средство[7].
Високопланинските растения в България
Растенията подредени по окраската на цвета
[1] Александър Ташев & Илияна Илиева. 2017. Латинско-български ботанически речник, издателство "Матком", София.
[2] Асенов, Ив. 1982. В: Флора на Народна Република България, том VIII, София.
[3] Асенов, Ив. 1982. Пос. източник.
[4] Борис Асьов, Антоанета Петрова, Димитър Димитров, Росен Василев. 2012. Конспект на висшата флора на България, 4-то преработено и допълнено издание, Българска фондация "Биоразнообразие", София.
[5] Делипавлов, Д., И. Чешмеджиев, М. Попова, Д. Терзийски, И. Ковачев. 2003. Определител на растенията в България. Аграрен университет. Пловдив.
[6] Асенов, Ив. 1982. Пос. източник.
[7] Асенов, Ив. 1982. Пос. източник.