Лечебна иглика (аглика, жълта иглика, игличина, иглика (Асенов и кол., 1998).
Primula veris L. - чете се "примула верис".
Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие, но на основание на чл. 10, ал. 1,2 и 3 от Закона за лечебните растения и поради ограничените запаси - ежегодно, със заповед на министъра на околната среда и водите, се налагат ограничения на събираните количества от растението, извън тези за лични нужди. Съгласно разпоредбите на Закона за лечебните растения "билки за лични нужди" са количества билки в свежо състояние, събрани от едно лице в рамките на един ден, както следва: за корени и коренища е 1 кг, а за цветове до 0,5 кг.
Многогодишно тревисто растение. Коренището късо, нишковидни разклонения. Стъблото от 5 до 35 см високо., 1-3 мм в диаметър, изправено. Листата 4-17 см дълги, 2-8 см широки, елипсовидно ланцетни до яйцевидни и сърцевидни, неправилно вълновидно назъбени по ръба, събрани в розетка, отгоре късо просто влакнести. Съцветието сенник; цветовете 3-10 на брой. Чашката 8-16 мм дълга, 3-4 мм широка, звънеста. Венчето 10-18 мм в диаметър, интензивно жълто, тръбицата му 9-17 мм дълга, 2-3 мм широка, свободните дялове на венчето 5-9 мм дълги, 5-8 широки. Плодът е кутийка дълга 8-10 мм [Пеев, 1982]. Цъфти февруари-април.
Расте в храсталаци, гори, поляни и ливади [Делипавлов и кол. 2003].
Установен е в цялата страна докъм 2500 м. надм. в. [Пеев, 1982].
В почти цяла Европа и Средиземноморието [Пеев, 1982].
Растението е лечебно, декоративно и дъбилно.
Корен от иглика (Radix Primulae) и цвят от иглика - (Flos Primulae).
Сапонините в дрогата са с откашлечно и отхрачващо действие при бронхиален катар, коклюш, астма, простудни заболявания и грип [Памуков, Ахтарджиев, 1989].
Корените и коренището се предписват под формата на запарка. Една-две чаени лъжички дрога се залива с 300 г. кипяща вода и се оставя да кисне в продължение на 30 минути. Запарката се прецежда и от нея се приема 4-5 пъти по една кафена чашка през 2-3 часа [Памуков, Ахтарджиев, 1989]. Забележка: Тази рецепта е примерна, приемайте билката по начин и в количества предписани от лекар.
За корените: Рано на пролет (март-април), преди и при поява на първите листа или в края на лятото и началото на есента (август-октомври) след узряването на листата и семената.
За цветовете: През пролетта (март-май) в началото на цъфтежа.
За корените: Изкопават се с лопата коренищата с корените на добре развитите растения. При изкопаването не трябва да се нараняват корените.
За цветовете: Откъсват се целите съцветия. Брането се извършва в сухо време след вдигане на росата. Не се събират неразцъфтели и прецъфтели растения.
За корените: Коренищата се измиват с течаща вода. След измиването и отцеждането, корените се сушат върху рамки на открито или в проветриви помещения. Сушенето може да се извършва и в сушилни при температура до 50°C.
За цветовете: След почистване се сушат на рамки в проветриви помещения или сушилни до 45°C.
За корените: От 4-5 кг свежи коренища и корени се получава 1 кг сухи.
За цветовете: От 6-7 кг свежи цветове се получава 1 кг. сухи.
Активните вещества са различни видове сапонини.
Лечебната иглика има три подвида. Видът е известен още и под името Primula officinalis.